Tekstil Faaliyetleri

Türkiye’nin en büyük “entegre tekstil işletmeleri” arasında; ilk sıralarda yer alan Akbaşlar Tekstil’in tekstüre iplik ürettim merkezi; GES İplik, hem grubumuzun, hem de tekstil piyasasının kaliteli tekstüre iplik ihtiyacını karşılamaktadır.

AKBAŞ HOLDİNG, teknolojiye, bilgiye ve insana yatırım yapan şirketleriyle moda endüstrisine değer sunuyor. Türkiye’nin en büyük “entegre tekstil işletmeleri” arasında; ilk sıralarda yer alan Akbaşlar Tekstil’in tekstüre iplik ürettim merkezi; GES İplik, hem grubumuzun, hem de tekstil piyasasının kaliteli tekstüre iplik ihtiyacını karşılıyor. Aylık 2.700 ton üretim kapasitesine sahip olan GES İplik, modern makine parkuru, üretimi 24 saat kontrol eden deneyimli teknik kadro ve test makineleriyle kaliteyi garanti altına alan test laboratuvarlarıyla, seçkin tekstil üreticileri tarafından tercih edilen bir markadır.

2005 yılından beri GES İplik üretim ve verimliliğin arttırılması amacıyla ISO 9001-2008 Kalite Yönetim Sistemini uygulamaktadır.

2007 yılında GES İplik ürünlerini OEKO-TEX Standart 100 sertifikası belgelendirerek, doğaya ve insan sağlığına verdiği değeri göstermektedir

Kumaş imalatında AR-GE ve ÜR-GE çalışmaları ile desteklenerek koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesi doğrultusunda ve kalite değerlerini ön planda tutarak yüksek teknolojiye sahip makinalarla dokuma faaliyeti yürütülüyor.

Üretiminde; pamuk, pamuk elastan, keten, ipek, viscose, nylon, nylon elastan, polyester, polyeter elastan, monofil, micro, cif, ıty GRS iplikler kullanılarak elde edilen konstrüksüyonlarından oluşan kumaş türleri geniş bir ürün yelpazesine sahip. Yeniliğe sürekli açık ve dinamik yapısıyla AKBAŞ HOLDİNG, Boya-Baskı ve Konfeksiyon Grubunun her anlamda ham dokuma kumaş ihtiyaçlarının üretimini üstlenmektedir.

ISO 9001 – 2000 kalite belgesine sahip olan Ges Dokuma’da her aşamada süreç kontrol ve proses kontrol ile en kaliteli nihai ürün üretmek felsefesiyle dokuma üretim gerçekleşmektedir.

10 denye ile 600 denye aralığındaki doğal, rejenere ve sentetik iplikler kullanarak, süprem, interlock, ribana, peluş (wellsoft) ve polar kumaş çeşitleri ile her geçen gün genişleyen bir ürün yelpazesine sahiptir.

Özellikle yüksek bükümlü iplikler ve elestan içeren kumaş kaliteleri ile AKBAŞ HOLDİNG boya-baskı ve konfeksiyon grubunun tedarikçisi görevini üstlenmektedir.

Müşteri istekleri doğrultusunda üretim yapılmasının yanı sıra üretim geliştirme çalışmaları ile ortaya çıkan yeni kaliteler de müşterilerin beğenisine sunulmaktadır. Bilgisayarlı üretim takip sistemi ile barkodlanan kumaşlar minimum stoklama süresi sonunda bir sonraki prosese ya da müşterisine sevk edilmektedir.

2005 yılından beri ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesine sahip Örme işletmesi, üretiminin her aşamasında kalite kontrol proseslerini uygulamaktadır.

Düz Boya Grubu – Yenilenmiş makine parkuru ile jet boyama ve fular boyama kapasitesi ile hem baskı altı hem de düz boya kumaş üretiminde üretimimizin lokomotif birimlerindendir.
Düz boya makine parkurumuzda yapmış olduğumuz yenilemeler sonucunda 1/12 olan flotte oranlarımızı 1/5 oranına çekerek üretimde kullandığımız su miktarını %50 oranında azaltmayı başardık.

Baskı Grubu – Baskı ön hazırlık grubu tecrübeli desen ve varyant ekibi ve dünya modasını takip eden yenilikçi çizgisiyle baskı grubumuzun temelini oluşturmakta ve şablon çekimi ve otomatik baskı boya hazırlama mutfağı ile de üstün kalitenin yaratılmasını desteklemekteyiz.

Rotasyon ve filmdruck baskı tekniklerinin yanı sıra kağıt ve flok baskı sistemlerini de uygulayan Akbaşlar Tekstil, teknolojik gelişmeleri baskı süreçlerine adapte etmeyi başarmış ve üretim digital baskı sistemlerini süreçlerine dahil etmiştir.

Apre Grubu – Yenilikleri üretim her aşamasında takip eden Akbaşlar Tekstil Boya & Baskı işletmeleri apre işlemleriyle ürettiği kumaşlara artı değerler katmaktadır. Aksesuar makinalarımız ile zımpara ve şardon işlemleri ile özel efektli kumaşlar üretilmektedir.

Test Laboratuvarı – Tüm kumaşlarımızın uluslararası test değerlerine uygunluğu, uluslararası standartlarda kurulmuş olan test laboratuvarımızda yapılmaktadır

Konfeksiyon işletmemiz dünya moda trendlerini yakından takip eden tasarım ekibi, yüksek kalite, uygun fiyat, son teknoloji makine parkuru, hızlı üretim ve yüksek kapasitesiyle birleştirerek, sektöre yön veren uluslararası firmalar ile çalışmalarını sürdürmektedir.

Profesyonel kadrosu ve entegre bir tesis olmanın avantajlarını kullanarak, müşterilerine kısa terminler ile, örme ve dokuma kumaşların kullanıldığı geniş koleksiyonu ile servis vererek, tercih edilen üretici konumundadır.

2003 yılından beri ISO 9001 – 2008 Kalite Yönetim Sistemi belgesine sahip Konfeksiyon işletmemiz, hızlı üretim ve yüksek kapasitesiyle birleştirerek sektörüne yön vermektedir.

Kaliteli ve hızlı üretim anlayışımızın yanı sıra yenilikçi çalışmalarda da bulunan konfeksiyon işletmemiz, dünyaca ünlü bir giyim markası için; pet şişelerin mekanik kırılmasından elde edilen pet şişe kırıkları PES elyafına dönüştürülmek üzere geri kazanılması ile elde edilmiş olan ipliklerden dokunmuş geri dönüştürülmüş kumaşı kullanarak üretim yapabilen onaylı işletmeler arasında yer almaktadır.

Active Wear alanında ise, spor ve şıklık arasında bir köprü oluşturup, gerek seamless ürünler, gerekse diğer spor ürünlerinde de çözümler sunmaktayız

Akbaşlar Tekstil, köklü bir firma olarak spor giyim sektöründe de üretim ve Ar-Ge alanında lider bir firma olmaya devam etmektedir.

Akbaşlar Tekstil, spor giyim alanında sürdürülebilirlik, başarı, zirve, çevreye saygı ve inovasyon kavramlarını bir araya getirmektedir.

Akbaşlar Tekstil Active Wear vizyonu, performans özelliklerine şıklık kavramını kazandırmaktır.

Akbaşlar Active Wear Kumaşları Performans Özellikleri;

• Nem Yönetimi (Hızlı Kuruma)
• Koku Yönetimi (Antibakteriyel)
• Çevre Dostu Su Geçirmezlik
• Hybrid (Bir yüz hidrofilik bir yüz hidrofobik)
• Active Stretch
• Hafiflik
• Sürdürülebilirlik (Organik pamuk ve geri dönüşümlü polyester)
• Rüzgar Geçirmezlik
• UV Koruma
Spor giyim alanındaki projelerin arttırılması, Akbaşlar Ar-Ge Merkezi'nin stratejileri arasında da yer almaktadır.”

Actıvewear Grupları

ACTIVEWEAR SPORTS FABRICS     RUNNING SHOE FABRICS   BACKPACK FABRICS   MICROFIBER TOWEL
     

 

Akbaşlar Tekstil Ar-Ge Merkezi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 13.11.2015’de onay alarak kurulmuştur. Tekstil sektöründe Türkiye’nin 12. Ar-Ge Merkezinde 40 kişilik uzman bir ekip görev yapmaktadır. Akbaşlar Tekstil Ar-Ge Merkezi, üretim & proses geliştirme, ürün geliştirme, tasarım, patent, kimya analiz ve fiziksel test birimleriyle bayan dış giyim, spor giyim ve savunma sanayiine yönelik projeler yürütmektedir.

Ar-Ge Merkezi Stratejileri

Marka değerini arttırmak: Yurtiçi ve yurtdışı gelişen pazar trendlerine paralel inovatif ürün geliştirme çalışmalarının yapılması, insan ve çevreyi düşünen yeni ürün ve proses sayısının arttırılması, mevcut sektörümüz olan bayan dış giyim ve spor giyim alanında kendimizi geliştirirken, teknik tekstiller ve elektronik tekstiller alanında da alt yapı oluşturup yeni ürün ve teknolojileri bünyemize katmak.

Markanın yaygınlaştırılması: Yeni pazarların ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu pazarlar için ürün geliştirme çalışmalarının yapılması, mevcut sektörümüz olan bayan dış giyim ve spor giyim alanında kendimizi geliştirirken, teknik tekstiller ve elektronik tekstiller alanında da alt yapı oluşturup yeni ürün ve teknolojileri bünyemize katmak.

Ortalamanın üzerinde bir getiri elde etmek:
Üretim ve proses geliştirme projelerinde maliyet düşürücü çalışmaların yapılması, maliyetleri en aza indirmek için gerekli tüm alt yapının sağlanması, mevcut sektörümüz olan bayan dış giyim ve spor giyim alanında kendimizi geliştirirken, teknik tekstiller ve elektronik tekstiller alanında da alt yapı oluşturup yeni ürün ve teknolojileri bünyemize katmak, inovatif ürün sayısının arttırılması.

Sürekli gelişimin sağlanması: Yurtiçi ve yurtdışı gelişen pazar trendlerine paralel ihtiyaçların önceden tahmin edilmesi, pazardaki ürün araştırmalarının yapılması ve bu pazarlar için yeni ürünlerin üretilmesi, talep edilecek ürünlerin üretimi için gerekli makine ve ekipman parkının geliştirilmesi, yenilerinin alınması, yeni teknolojilerin ürünlere ve üretim makine ve ekipmanlarına hızlı bir şekilde adapte edilmesi, kamu destekli projelerin yapılması, literatür & patent tarama faaliyetlerinin yapılması, Ar-Ge Merkezi ekibinin yetkinliklerinin arttırılması için inovasyon kapasite arttırma & inovasyon kültürü & mevzuat takibi çalıştaylarının yapılması ve doktora & yüksek lisans yapmış araştırmacı sayısının arttırılması, patent sayısının arttırılması, potansiyel inovasyon fikirlerinin belirlenmesi için Ar-Ge Merkezi fikir havuzunun kullanılması, üniversite & sanayi işbirliğinin arttırılması.

Akbaşlar Tekstil Ar-Ge Merkezi, sektörün lider kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütlerinden aldığı ödüllerle başarılarını taçlandırmıştır.

Kimyevi Maddeler ve Mamülleri Sektöründe III. AR-GE Proje Pazarı, Sanayici Dalında III.’lük ödülü

II.İstanbul Karbon Zirvesi, Karbon Kahramanı Ödülü

STWI Sweden Textile Water Initiative, Resource Conservation Award for Highest Chemical Savings

Türkiye Tekstil İnovasyon Ligi, İnovatif Firma Ödülü

2.Çevreye Duyarlı Sanayi Tesisi Yarışması, 1.’lik ödülü

Saygıdeğer Müşterilerimiz,
Akbaşlar Tekstil 1962’den bugüne global tekstil markaları için üretim yapmaktadır. Akbaşlar Tekstil Fizik Laboratuvarı , kalitenin ve standartların önemli olduğunun bilincinde olarak ;

ARCADIA, MARKS & SPENCER, NEXT, DEBENHAMS, TESCO (F&F), H&M ve LC WAIKIKI markaları tarafından akredite edilen bir laboratuvar olarak hizmet vermektedir.
Fizik laboratuvarımız , test uygulamalarını akredite olduğumuz standartlara ve müşterilerimizin isteklerine göre uygulamaktadır.
Kullandığımız ileri teknoloji ve uzman teknik personel gücüyle hassas ve güvenilir ölçüm ve raporlandırma yapılmaktadır.

Akredite Olunan Metotlar;

Yıkama Sonrası Çekme Testi: BS EN ISO ISO 6330-2012, H&M TM LA:03, ARCADIA AG 18, NEXT TM 12, M&S P1A.
Buharlama Sonrası Çekme Testi: BS 4323, ARCADIA AG 24, NEXT TM 15, M&S P8.
Yıkama Sonrası Görünüm Testi: BS EN ISO 5077, BS EN ISO 3759, H&M TM LA:02, ARCADIA AG 22 AG 23, NEXT TM 9, M&S P5A P99A, DEBENHAMS PD 37.
Yıkama Sonrası Dönme Testi: BS EN ISO 16322-2, H&M TM LA:04, ARCADIA AG 20, NEXT TM 13, M&S P1B, DEBENHAMS PD 1c.
Dikiş Kayma Testi: BS EN ISO 13936-1/2, ARCADIA AG 36 AG 38, NEXT TM 16, M&S P12/12-A.
Dikiş Kopma Testi: BS EN ISO 13935-2.
Kopma Testi: BS EN ISO 13934-2, M&S P 11.
Yırtılma Testi: BS EN ISO 13937-1/2, ARCADIA AG 40, NEXT TM 17, M&S P 29.
Esneme – Geri Dönme ve Kalıcı Uzama Testi: BS EN ISO 14704-1, ARCADIA AG 29 AG 31, NEXT TM21, M&S P14 P 15 PART 1, P15A.
Boncuklaşma Testi: BS EN ISO 12945-1/2, ARCADIA AG 26, NEXT TM 19, M&S P18 A.
Aşınma Testi: BS EN ISO 12947-2, ARCADIA AG 32, NEXT TM 18, M&S P19.
Sürtme Haslığı Testi: BS EN ISO 105 X 12, ARCADIA AG 3, NEXT TM 6, M&S C 8.
Yıkama Haslığı Testi: BS EN ISO 105 C 06, H&M TM CF :03, ARCADIA AG 1, NEXT TM 2/2a, M&S C4 A.
Su Haslığı Testi: BS EN ISO 105 E 01, ARCADIA AG 2, NEXT TM 4/4a, M&S C 6.
Ter Haslığı Testi: BS EN ISO 105 E 04, ARCADIA AG 4, M&S C 7.
Sararma Haslığı Testi: M&S P 20.
Ağartma Testi: M&S C 10 A.
pH Testi: BS EN ISO 3071, NEXT TM 33, H&M METOT.

Laboratuvar hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayınız.